Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Turizm yolu barış, kardeşlik ve kalkınma yoludur”

**Bu yıl 39.’su düzenlenen turizm haftası Batman’da dolu dolu etkinliklerle stat aldı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı; “Turizm yolu barış, kardeşlik ve kalkınma yoludur” dedi.
TURZİM HAFTASI PROGRAMINA TAM NOT
Batman’da  bu yıl 39.’su düzenlenecek Turizm Haftası kutlamaları, Vali Azmi Çelik’i makamında ziyaret ederek program başladı. Haftanın açılış nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde kokteyl verildi. 15-22 Nisan 2015 tarihleri arasındaki turizm haftası etkinlikleri kapsamında resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren 50. Yıl ortaokulu öğrencisi Hamit Şen, Hürriyet Ortaokulu öğrencisi Rukiye Aktan, Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Bozan, 50. Yıl ortaokulu öğrencisi Ezgi Demiröz, İMKB Belde ortaokulu öğrencisi Dicle Helin Sütçü, Türk Telekom Anadolu Lisesi öğrencisi İrem Kafaf,  Zübeyde Ortaokulu öğrencisi Hafza İpek, Hürriyet Ortaokulu öğrencisi ömer Faruk Polat ve Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi öğrencisi Nesra Aslan’ın ödüllerini Vali Azmi Çelik verdi.
ASLANLI’NIN KONUŞMASI ALKIŞLANDI
Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak 39. Turizm Haftası kapsamında ilçe ve beldelerde de etkinlik düzenlediğini açılış konuşmasında belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı; “ Her sene çeşitli etkinliklerle kutlanan turizm haftasını bu kez farklı bir konsepte hazırladık. Halkımızın maksimum düzeyde etkinliklere katılımının sağlanması için özel bir gayret sarf ettik. Konseptimizi buna göre hazırladık. Medeniyetlerin çıkış noktası olan Mezopotamya’nın bir parçası olan ilimizin doğal, kültürel ve sosyal güzelliklerini gün yüzüne çıkararak bu güzellikleri de ülkemize ve dünyaya tanıtmaya çalışacağız. Batman halkının turizm konusunda bilinçlenmesini sağlamak hedeflerimizin arasında yer alacaktır. İşte Turizm Haftasının amaçlarından bir tanesi de budur. Birçok medeniyetin çıkış noktası ve aynı zamanda birçok medeniyete başkentlik yapmış açık hava müzesi konumundaki Hasankeyf’in ulusal ve uluslararası tanıtımımızın yanı sıra merkez ve diğer dört ilçemizin de sahip oldukları tarihi ve doğal güzelliklerini farklı çalışmalarla tanıtmaya kararlıyız” dedi.
KÜLTÜR ENVANTERİ ÇALIŞMASI
Aslanlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Valimiz sayın azmi Çelik’in  yakın zamandaki talimatları ve büyük destekleri ile ilimizin kültür envanterini çıkarmak için çalışmaya başladığımızı huzurlarınızda ifade etmek isterim. Kültür envanterine sahip olacak olan ilimizin turizmi daha da gelişecektir. Özellikle Önümüzdeki aylarda açılışını planladığımız Müzemiz, Müze park projesiyle ilgi çekeceği kuşkusuzdur. Gerek müzemiz gerek ise son yıllarda sağlık turizminde sağlanan gelişmeler önümüzdeki günlerde yatırımcıların dikkatine sunmak isterim. Turizm alanında yapılacak olan yatırımlar hem yatırımcı için hem de ilimiz için verimli yatırımlar olacağı konusunda şüphemiz yoktur. Değerli basınımızından da bir istirham da bulunmak işitiyorum. Turizm için zaman zaman tarihi yapılar ve doğal güzellikler yeterli gelmemektedir. Algı ve imaj da çok önemlidir. Bugüne kadar kötü bir imaj ile tanıtılan bir takım olayların merkezi olarak lanse edilen ve bu şekilde medya da yer alan ilimizin bu imajının düzeltilmesi için hep birlikte ilgi göstermemiz Batmanlılığımızın ifadesi olacaktır.  Bu kentte hepimiz yaşıyoruz. Bu kenti daha iyi tanıtmak hepimizin ortak görevidir” diye konuştu. 
DOLU DOLU PROGRAM
Turizm haftası etkinliklerini ilçe ve beldelere kaydırmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Müdür Aslanlı; “Batman, 39. Turizm haftasını panel, seminer, tiyatro, sinema, el sanatları, halk konserleriyle kutlayacak. Tabii bu çalışmaları yaparken her zaman yanımızda olan Valimiz sayın Azmi Çelik’e huzurlarınızda teşekkür ederim. -5 İlçemizde sinema gösterimi, -5 Beldemizde tiyatro günleri -15 Okulda turizm bilgilendirme konferansı, - Mahallerimizde halk konserleri, - Atatürk parkında 2 gün El sanatları sergisi ve canlı performans yarışması, -Kültür merkezimizde Türk Sanat Müziği konseri
-Mereto dağına doğa yürüyüşü, -Çözüm süreci ve turizm ilişkisi panel, -Turistik Destinasyon Geliştirme Politikalar ve Stratejiler paneli programlarını gerçekleştireceğiz. 39. Turizm haftamızın başta ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne bölgemizin ve ilimizin huzuruna vesile olması dileğiyle hayırlı ve uğurlu olsun temenni eder. Turizm haftamızda destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim. Turizm yolu barış, kardeşlik ve kalkınma yoludur “dedi. Halk oyunlarının gösterilerinin ardından program ‘Çözüm süreci ve Turizm İlişkisi’ adlı panel öncesinde Vali Azmi Çelik ve MÜSİAD Başkanı Suat Özdemir konuştu. Kokteyl ve panele ilginin büyük olması dikkat çekti.