Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sason Balı ve Çileği

Sason Çileği
Batman Sason ilçesinde 2007 yılında GAP idaresi tarafından %100 hibeli 15 da’lık alanda 5 çiftçi ile başlanmış olup, şuan 1400 da’lık alanda 350 kişi çilek yetiştiriciliği yapmaktadır. Sason ilçemizde Cevizli,Köprübaşı,Yeniköy,Umurlu,Kelhasan,Karameşe Demetevler.Dereköy  ve ilçe merkezinde çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır.Hersene çilek ekiliş alanları artmaktadır.Bu yıl il özel idaresi destekleriyle 194 da lık alanda 97 çiftçimize %80 hibeli malç naylonu ve fide dağıtılmıştır.Genellikle kabala ve albion cinsi fideler kullanılmaktadır.1 da lan çilek bahçesi kurmak için Damlama sulama,Fide ve Malç naylonu maliyeti 5.500 tl civarındadır.Çiftçilerimiz 1 da’lık alandan senenin 7 ayı toplamda 4 ton ürün almaktadırlar. Sason İlçemizde Nisan ayından Ekim ayına kadar Çilek mevcuttur.

SASON CEVİZİ
Ceviz ağaçlarının kapladığı dağlar ve vadiler Sason‘un geçmişten bu güne taşıdığı en büyük üretim değerlerinden biridir. Yapısı ve lezzeti ile evlerde önemli bir yer tutan Sason cevizi hem ilçe genelinde ve hem de dışarıda önemli bir yere sahiptir. Cevizin yeri onun ismini Sason’a verilmesinden de anlaşılmaktadır. Eski Sason “ Kâbilcevz” diye adlandırılmış ve böyle tanınmıştır. Halk arasında bu deyim halen kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda üretim faaliyetleri tam olarak takip edilememekteyken , günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte üretim daha bilinçli yapılıyor. Bu ürün kalitesini yükselterek daha verimli olmasını sağlıyor. İlçe genelinde eldeki verilere ortalama 10 ila 12.000 adet arasında ceviz ağacı olduğu bilinmekte ve bu ağaçlardan ortalama 150 – 200 ton arasında ceviz elde edilmektedir. Elde edilen cevizlerin % 10’u ilçe içinde geriye kalan kısmı da dışarıya gönderilmektedir. Tür olarak oldukça dayanıklı bir yapıya sahip Sason cevizi kış aylarında ilçenin vazgeçilmez yemişidir. Hem yaş hem de kuru olarak oldukça dayanıklı olan cevizler için hasat mevsimi eylül ayında yapılır. Yüzyıllardır dağ köylerinin tek geçim kaynağı olan ceviz üretimi halen ilçe ekonomisi için önemli bir dinamiktir.Sason Balı
limizdeki arıcılık bölgesi olarak Sason ilçemiz ön plana çıkmaktadır. Genellikle kekik balı ve yabani bitkilerin balı bulunmaktadır. Mereto dağının ilçede bulunmasından dolayı bal kalitesi yüksektir. Bir kovandan ortalama 10 kg bal elde edilmektedir.