Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BATMAN ‘SAĞLIK TURİZMİ’Nİ KONUŞTU!

ÖRNEK TOPLANTI
İlk konferansta Batman’da turizmin önündeki engeller ve sorunlar, ikinci gününde tespit edilen sorunlara çözüm önerileri masaya yatırılmıştı. İkinci arama konferansı ise Batman Belediyesi Meclis toplantı salonunda sağlık turizmi masaya yatırılarak gerçekleştirildi. Toplantıya Batman Valiliği, Batman Belediyesi, Batman Üniversitesi, Milli 
Eğitim, Özel İdare, GAP İdaresi, TURSAB, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve bazı sivil toplum örgüt temsilcileri, otel müdürleri, turizm acentelerinin katıldığı ‘arama konferansı Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Gümüş’ün moderatörlüğünde devam etti.“BATMAN’IN BÖYLE PLATFORMLARA İHTİYACI VAR”
Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Akel, böyle bir platformun oluşmasında çaba sarf eden üyeleri tebrik ederek; “Batman’ın daha iyi tanıtımı için omuz omuza veren bu platformu kutluyorum. Gönül isterdi ki böyle bir ekip Kent Konseyi içerinde de olsun. Bu ilki yapan ekibi kutluyorum. Batman’ın tanıtımı için yerel yönetim olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yaptığımız festivaller, kente gelen konuklar daha iyi ağırlanması için herkesin çaba sarf etmesi lazım. Bizler yerel yönetim olarak Batman’ın daha çok tanıtılması için her yıl belirli bütçemiz var.”“SAĞLIK TURİZMİNİ ÖNEMSİYORUZ”
Toplantıda söz alan Batman Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, sağlık turizmini önemsediklerini belirterek;
Sağlık Turizmi olunca pastada yer alan pay tabi ki farklı oluyor. Batman’da sağlık turizminde özel hastanelerimiz kadar otellerimizde yararlanıyor. Batman’a sağlık tedavisi için başta Irak ve çevresinden gelecek yabancı konuklarımızdan ricamız simsarlara (aracılara) kendilerini teslim etmesin. Batman sağlık konusunda iyi bir seviyede. Gerek Batman Bölge Devlet hastanemiz gerek diğer hastanelerimiz olsun sağlık turizmin gelişmesinde önemli çalışmalar yapmakta. Hastanelerimiz tanıtım için Irak bölgesinde de çalışmalar yapmakta. Zaman zaman bazı hastaların aracılara para vererek ilimize geldiklerinin haberini alıyoruz. Yabancı turistler kimseye para kaptırmadan ilimize rahat gelip tedavi olabilir. Simsarlara dikkat edilmeli. Daha güvenli bir sağlık turizmimiz için seyahat acentelerimizin bu konuda inisiyatif almalarını önemsiyoruz.”