Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ADI; BATMAN MALABADİ KÖPRÜSÜ OLSUN!

İl sınırındaki Malabadi köprüsünün, tarihi kaynaklarda Batman’a ait olduğunu belirleyen Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İdare Mahkemesi’ne başvuruyor.

** Batman-Diyarbakır il sınırındaki tarihi köprünün adının Batman Çayı’ndan geldiğine dikkat çeken Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı: “14. Asrın başından itibaren Batman Çayı üzerindeki köprüye ‘Batman köprüsü’ denilmiş olması bu eserde zikrediliyor. Batman ismi Ortaçağ’dan günümüze kadar var olmuştur” dedi.

KÖPRÜNÜN ADI ARŞİVLERDE; BATMAN!
İki ilin zaman zaman paylaşamadığı tarihi Malabadi köprüsünün Batman’a ait olduğunu belgelerle ispatlayan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, şimdi de İdare Mahkemesi’ne dava açmanın hazırlığında. ‘Batman’ isminin Ortaçağ’dan günümüze kadar geldiğini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı: “17. Asırda bölgemize gezi yaptığı sırada Evliya Çelebi, Batman nehrinden söz ederken köprünün Abbasiler döneminde zengin bir tüccar tarafından hayrat için yapıldığı, içinde dinlenmek için odalar bulunduğu, üzerinde geçen kervanların dinlenerek yattığı konusunda Seyahatnamesinde geniş yer vermiştir” dedi.

Kaynak: http://www.batmancagdas.com/gundem/adi-batman-malabadi-koprusu-olsun-h54920.html