Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

‘Murtaza’ oyunu Batman’da sahnelenecek

‘Murtaza’ oyunu Batman’da sahnelenecek
**Orhan Kemal’in yazdığı , 'Murtaza' adlı komedi oyun 19-20 Ocak’ta Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde. Biletler 3 TL’den Kültür merkezinde satışa çıkarıldı.

TİYATRONUN İLGİ GÖRMESİ BEKLENİLİYOR
Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 'Murtaza' adlı oyunu Batman’a getirmek için kolları sıvadı.  Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 19-20 Ocak 2014 tarihinde Orhan Kemal’in yazdığı , 'Murtaza' adlı oyunu Kültür Merkezinde saat 19.30’da. Biletler 3 TL’den Kültür merkezinde satışa çıkarıldı. Orhan Kemal'in 1952 yılında kaleme alındığı 'Murtaza' adlı oyunuyla tiyatro severlerle buluşacak. Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği oyun, 19-20 Ocak’ta Kültür merkezinde sahne alacak. Komedi oyununda; Mümtaz Aydoğan Mengi, Fatih Yurdakul, Gonca Coşkun, Dilek Mengi, Sevi Demirçivi, Birce Birsel Çağlar, Ozan Hafızoğlu, Gülizar Oltulu, İrem Yurdakul, Kerem Corogil, Mustafa Turan, Niyazi Özgün Çoban, Pelin Tozkoparan ve Ercan Kılıçarslan rol alıyor. Batman Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, tiyatro severlerin bu etkinliğe ilgi göstereceğine inandığını söyledi.  

OYUN HAKKINDA
Orhan Kemal Murtaza adlı oyunuyla, toplumsal yaşamın ikilemlerini, acımasızlıklarını, küçük ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Oyun 1940'larda geçer. Büyük kentler, sınıflar, küçük dünyalar, avarelikler, aşk, hırs, onur, riya, ihanet, fabrikalar, işçiler... anlattığı bin bir kavramdan ilk akla gelenlerdir. Önce gece bekçisi, sonra fabrika gece kontrolörü olan Murtaza'nın etrafındaki kraldan çok kralcı yaşamları anlatır... Oyun kişileri, eşine rastlanmayan çeşitlilik ve renk bolluğuna sahiptir. Bu zengin hatta kalabalık kadronun her üyesi oyuna kendi nesnel-toplumsal durumu ve öznel-kişisel tutum ve davranışıyla girer. Oyunun ne anlattığını tespit etmek, seyircinin dikkat ve derinliğine kalmıştır. İsteyen oyundaki toplumsal tabakalar zenginliğine kaptırır kendisini; isteyen oyunun renkli kişilerini daha yakından ve derinden izlemeye çalışır. İsteyen de eserin mükemmelliğinin zevkine varır...  Murtaza 2003-2004 sezonunda 11.Türkan Kahraman Kaptan Özel Ödülleri’nde “en başarılı yapım” ödülünün yanında, 2006-2007 sezonunda ilki düzenlenen İsmail Hakkı Dümbüllü ödüllerinde “en başarılı yönetmen” ve “en başarılı yapım” ödüllerine layık görüldü.