Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BATMAN SAĞLIK TURİZMİNDE ATAKTA

SAĞLIK TURİZMİNDE ZAHO VE DUHOK FARKI!
**Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün organize ettiği ve kurum, kuruluşların yanı sıra STK’larında yer aldığı ‘arama konferansı’nda sağlık turizmi masaya yatırıldı. Zaho ve Duhok’tan Batman’a şifa için gelen konukların sayısı diğer yıllara oranla katladı.
 

KURUMLARDAN SAĞLIK TURİZMİNE TAM DESTEK
Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün öncülük yaptığı, kurum ve kuruluşların yanı sıra STK’larında yer aldığı ‘arama konferansı’nda sağlık turizmi masaya yatırıldı. Batman Valiliği, Batman Belediyesi, Milli Eğitim, Özel İdare, GAP İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, özel hastane temsilcileri ve bazı sivil toplum örgüt temsilcileri, otel müdürleri, turizm acenteleri ile Kültür ve Turizm Tanıtım Derneği'nin de yer aldığı ‘arama konferansı’nı Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı’nın moderatörlüğünde 112 acil servis toplantı salonunda gerçekleşti. Sağlık turizminde otellerin doluluk oranın da arttığını belirten Müdür Aslanlı; “Batman’a gelen konuk sayısında geceleme oranı bizim için önemli. Şu anda otellerimizin doluluk oranı %90’lara yakın. 1O bini aşkın Irak bölgesinden gelen konuk, Batman’da bir süre kaldı. Yabancı uyruklu hasta sayısının artmasıyla bazı esnafımızın da yüzünün gülmesi bizleri de sevindiriyor. Irak bölgesinden daha fazla turistin gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonraki süreçte platform olarak daha etkin çalışmalara imza atmaya hazırlanıyoruz” dedi. 
“SAĞLIKLI HİZMET ALIYORLAR”
Batman’a Irak’ın Zaho ve Duhok bölgesinden 20 bini aşkın hastanın tedavi için geldiğini belirten Sağlık İl Müdürü Dr. İhsan Bodakçi; “Batman sağlık turizmde önemli bir yol aldı. Sağlık, Kültür ve Turizm Müdürlüleri ve diğer kurumlarımızla birlikte ortak çalışmalarımız sürüyor. Batman’a gelen hastalar zamanında hizmet aldıkları için memnun ayrılıyorlar. Bu da geri dönüşümü daha fazla oluyor. Dahiliye, Ortopedi, Kardiyoloji, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ile Beyin cerrahi bölümlerine rağbet var. Batman son yıllarda sağlık turizminde önemli bir yol aldı. Hastaların Batman’dan memnun ayrılmaları bizim için önemli. Hastanelere gelen konuklara yardımcı olunuyor. Zaho ve Duhok’tan gelen konuk sayısı bu yıl içinde 20 bini aşmış durumda”
“TEK SIKINTI KAPI”
Irak kapısında hastaların uzun süre bekletilmesine üzüldüklerini belirten Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Mahmut Akdağ; “Irak kapısında hastaların uzun süre bekletilmesi doğru değil. Bu konuda Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Bakanlıkların devreye girerek kapıdaki sorunun çözülmesini istiyoruz. Kapıdaki sorun çözüldüğü takdirde Batman’a gelecek hasta sayısı iki katından daha fazla olacaktır. Hastaların Batman’a gelmesi için Irak bölgesinde ofis kurduk. Zaho ve Duhok’un yanı sıra İran’dan da hastaların Batman’a gelmesi için çalışmalarımız sürüyor. Batman’daki kurumlarımızla birlikte yapılacak her türlü çalışmayı da destekleriz” dedi.