Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

43. TURİZM HAFTASI BAŞLADI

43. Turizm haftası Batman’da farklı etkinliklerle start aldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonundaki açılış programına Vali Yardımcısı Mekan Çeviren, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı,  bazı kamu-kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra vatandaşlar da ilgi gösterdi. Turizm haftası kapsamında şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Yardımcısı Mekan Çeviren tarafından verildi. Programda Müdür Aslanlı, yaptıkları icraatların yanı sıra yapacakları projeleri de konuklarla paylaştı. Türk Halk Müziği koro şefi Musutafa Sevim ve bazı yerel sanatçıların birbirinden güzel seslendirdiği şarkılar alkış aldı.


Müdür Aslanlı’nın konuşması salondakilerden alkış aldı.  Müdür Aslanlı; “Valimiz sayın Hulusi Şahin’in  talimatları ve büyük destekleriyle kültürel ve turizm yatırımları çalışmalarımız devam etmektedir. Kültür envanterine sahip olan ilimizin turizmi daha da gelişecektir. Özellikle Önümüzdeki aylarda açılışını planladığımız Hasankeyf Müzemiz ilgi çekeceği kuşkusuzdur. Geçen yıllarda ilk kez ilimizde başlattığımız sonradan tüm illerde örnek olarak uygulanmaya başlanan Batman her yerde okuyor kampanyasına Kültür Turizm İl Müdürlüğü olarak İl Halk Kütüphanemizi haftanın yedi günü 7/24 açık bırakarak destek verdik. İlimiz kütüphane hizmetinde de örnek ve öncü olmuştur. Yıl içerisinde halkımızın ücretsiz olarak katılabileceği konser ve tiyatro oyunlarımız İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde gösterimlerde bulunmaktadır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak gerek Dika ve Diğer kuruluşlarla koordineli çalışarak Batmanımızı Ulusal ve Uluslar arası birçok fuarda temsil ederek tanıtım konusunda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak gerek Dika ve Diğer kuruluşlarla koordineli çalışarak Batmanımızı Ulusal ve Uluslar arası birçok fuarda temsil ederek tanıtım konusunda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

*Geçen dönemde All Anatolia Uluslar arası turizm çalıştayımızla ülkemiz ve yurt dışından turizm sektör temsilcilerimizle Batman Turizmi için gerekenleri masaya yatırdık.

*Ülkemizin büyük tur operatörlerine yerinde tanıtım yaparak turların batmanı da gezi programlarına almaları için gerekli çalışmaları yaparak, meyvelerini almaya başladık.

*İran tur operatörleri batmanda bizler ise İran’da temaslarda bulunarak batman iran turizminin gelişmesi için geziler düzenledik. İranlı turistlerin batmana yapacakları geziler için çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde meyvelerini göreceğiz.

*Batman Müzesi eser katalogları ve kurtarma kazıları yayınları  hazırlanarak Batman ilimizdeki tarihi zenginlikleri tüm kütüphane okurları ile  ve bilim dünyası ile paylaştık.

*Batman İlimiz kültür envanteri ile batman sınırlarında bulunan tüm kültürel somut değerlerimiz kayıt altına alınarak, otoriteler tarafından muazzam bir eser olarak adlandırılan 3 ciltlik eserimizi oluşturduk.

….

Yatırımlarımız

1-Yeni modern il halk kütüphane binamızın geçen yıl ki konuşmamda yatırım programına alınacağından bahsetmiştim. Bu yıl programa alınan binamız, yükselmeye başladı ve yakın zamanda hizmete açılacağının müjdesini verebiliriz.

2- Hasankeyf ilçemize yakışır modern halk kütüphanemiz hizmete girdi.

3- Yine geçen yıl ki konuşmamda projesinin hazırlandığından ve kalkınma ajansına sunulacağından bahsettiğim Mor Kuryakos Manastırı Projemiz DİKA tarafından  Batmanda 1. Sırada desteklenmeye hak kazandı. Şuanda restorasyon işlemleri başladı ve kasım 2019 yılında 1. Etap çalışması son bulacak ve manastır turizme hizmet etmeye başlayacaktır.

4- Merkez Bıçakçı Köyü sınırlarında bulunan Perpira Köprü ayakları restorasyon ve sağlamlaştırma çalışmaları projesi de desteklenerek şuanda çalışmaların başladığı bir turizm ayağımızdır. Bu alanda çevre düzenlemeleri ve peyzaj projeleri de yapılacak ve yakın zamanda köprü ve çevresi turizme açılacaktır.

5- Gercüş eski hükümet konağı restorasyon çalışmaları da geçen yıl konuşmalarımda projelendirildiğinden bahsetmiştim. Bu yıl bu alanda da hayata geçirdiğimiz projemiz tüm hızıyla devam etmekte ve bu yıl içerisinde restorasyon çalışmaları bitirilecektir.

6- ulusal ve uluslar arası tanıtımlarda üzerinde sıklıkla durduğumuz büyük değerimiz Hasankeyfimizde Türkiyenin sayılı müzelerinden biri yapılmış ve hizmet etmeye başlamıştır. 1. Etabının son bulduğu müzemizin 2. Ve 3. Teşhir çalışmaları şuanda devam etmektedir.

7- önceki yıllarda başlattığımız kozluk hazzo kalesi çevre düzenlemesi ve ışıklandırma projemiz hayata geçirilerek tüm ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

8- El Cezeri Bilim Merkezi: Bilim Dünyasının ilk temsilcilerinden olan Elcezerinin robotik makinalarının birebir aynılarının gerçekleştirildiği projemiz GAP tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Hasankeyf Müzesi içerisinde sergilenecek olağan üstü robot ve makinalar yakın zamanda hizmete açılacak ve ziyaretçileri ile buluşacaktır.

Planlanan projelerimiz

1-Erzen Antik Kent balıklı göl projesi: Kozluk İlçemize bağlı oyuktaş köyü sınırlarında bulunan erzen antik kentinde Balıklıgöl yer almaktadır. Yaklaşık 1000yıllık geçmişe sahip olan alanda çevre düzenlemesi projesi müdürlüğümüzce hazırlanmış olup; yakın zamanda gerekli izinler alınarak alanda çevre düzenlemesi projesi yapılması düşünülmektedir.

2-Kozluk ibrahimbey camii ve Kozluk hıdırbey camii restorasyon projeleri yakın zamanda hazırlanacak ve yatırım programlarına alınması sağlanacaktır.

3- el sanatları ve rehberlik eğitiminin verileceği olan Batman Kültür Atölyesi Projesi müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak Sodes  Güdümlü Projesi olarak DİKA’ya sunulmuş şuanda değerlendirme aşamasındadır.

4-Gezici Müze- Tiyatro- Kütüphane ve Sinema Projesi Müdürlüğümüzce hazırlanmış ve bu projemiz de SOdes aracılığı ile DİKA’ya sunulmuş ve değerlendirme aşamasındadır. Bu proje Türkiyede bir ilk olma özelliği göstermektedir.

43. turizm Haftası etkinliklerimiz:

1- Fotomaraton: ülkemizin profesyonel ve amatör fotoğrafçılarının katılacağı ödüllü fotoğraf yarışması olan Batman Fotomaraton şuanda başlamış olup; 5 ilçemizin tarihi ve doğal güzellikleri ölümsüzleştirilmektedir. Bu sayede ilimiz fotoğraf envanteri zenginleşecek ve arşivlenecektir.

2- Konserlerimiz: 43. Turizm haftası programında 3 konserimiz bu hafta sevenleri ile buluşacaktır. Türk halk müziği, mevan grubu ve Orhan doyanla ilahi ezgiler konserlerine tüm halkımız davetlidir.

3- Mem U zin Tiyatrosu: Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından sergilenen oyun bu hafta ilimizde 2 kez sergilenecektir.

4-köy ve ilçe etkinliklerimiz: 5 ilçemizde lise öğrencilerine yönelik turizm bilgilendirme semineri ve köylerinde gezici müze etkinlikleri haftamız boyunca öğrencilerle buluşacaktır.

Sayın valim ve değerli Hazirun:
Değerli basınımızından da bir istirham da bulunmak işitiyorum. Turizm için zaman zaman tarihi yapılar ve doğal güzellikler yeterli gelmemektedir. Algı ve imaj da çok önemlidir. Bugüne kadar kötü bir imaj ile tanıtılan bir takım olayların merkezi olarak lanse edilen ve bu şekilde medya da yer alan ilimizin bu imajının düzeltilmesi için hep birlikte ilgi göstermemiz Batmanlılığımızın ifadesi olacaktır. Bu kenti daha iyi tanıtmak hepimizin ortak görevidir.


43. Turizm haftamızın başta ülkemizin birliğine, bütünlüğüne bölgemizin ve ilimizin huzuruna vesile olması dileğiyle hayırlı ve uğurlu olsun temenni eder. Turizm haftamızda destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim. Turizm yolu barış, kardeşlik ve kalkınma yoludur…

  • DSC_4683.JPG
  • DSC_4747.JPG